Reklama

7 filma në Netflix që duhet të shikojnë të gjithë sipërmarrësit

Si çdokush tjetër, sipërmarrësit kanë nevojë për një natë pushimi herë pas here. Kaloni pak kohë duke rimbushur energjitë tuaja me këta shtatë filma në Netflix. 

  1. Fyre: The Greatest Party That Never Happened – Ky dokumentar i prodhuar nga Netflix ka të bëjë me përpjekjen famëkeqe të dështuar për të mbajtur një festival muzikor në 2017 në Bahamas. Ai përqëndrohet në ndërtimin katastrofik të ngjarjes, e cila supozohej të ishte një festival luksoz tre-ditor, por në realitet ishte një përvojë djallëzore dhe e kobshme për njerëzit që paguanin mijëra dollarë për të marrë pjesë. Videot e shkëlqyera me influencues ishin çelësi për të ndihmuar Fyre Fest-in të shiste 5000 bileta, por siç tregon filmi, nuk kishte absolutisht asnjë plan për të ndjekur përvojat që videot promovonin. Filmi ofron disa mësime të rëndësishme për sipërmarrësit, veçanërisht këdo që është i interesuar të përdorë marketingun me influencues si një mënyrë për të rritur shpejt kompaninë e tij. Ju mund të punësoni të famshëm dhe influencues të njohur për të promovuar markën tuaj, por kjo nuk është ajo që do ta bëjë kompaninë tuaj një sukses. Sigurohuni që të vendosni pritshmëri që mund t’i arrini dhe, mbi të gjitha, t’u ofroni klientëve një përvojë të kënaqshme. 
  2. The Pursuit of Happyness – Bazuar në kujtimet e Chris Gardner-it, The Pursuit of Happyness ka të bëjë me fitimin e luftës kundër të gjitha mosmarrëveshjeve, duke i qëndruar besnikë busullës tuaj të brendshme. Historia detajon luftën gati njëvjeçare të Gardnerit me të pastrehët, ndërsa rrit djalin e tij të vogël dhe ndjek një stazh të papaguar si agjent burse. Ndonjëherë, atij i duhej të flinte në një banjo metroje, ndërkohë përpiqej të shiste skanerë mjekësorë të densitetit të kockave për të ardhura. Kanë kaluar dekada që nga publikimi i këtij filmi, e megjithatë tema është ende aktuale sot. Çfarë duhet të mësojmë nga ky film? Ne të gjithë përballemi me momente dëshpërimi (edhe pse shumica prej nesh janë me fat që nuk përballen kurrë me vështirësitë ekstreme që Gardner duhej të kapërcente). Por, pa marrë parasysh se sa keq shkojnë gjërat, ju duhet të vazhdoni të ecni përpara dhe të besoni në ëndrrën tuaj.
  3. Yes ManPremisa bazë e Yes Man është e thjeshtë: Thuaj PO për çdo gjë në jetë. Kjo sepse jeta, me gjithë kaosin, rrezikun dhe argëtimin e saj, është menduar të përqafohet plotësisht. Në film, Carl Allen është një njeri që në thelb jeton për të thënë JO për gjithçka. I mbërthyer plotësisht në një mentalitet negativ, Carl merr pjesë në një konferencë për vetëndihmë, bazuar në konceptin e të thënit PO për çdo pyetje që i shtrohet. Ajo që ndodh më pas është rezultati i Carl-it që i thotë PO çdo mundësie – që sigurisht është e çmendur dhe shumë argëtuese. Në fund, Carl kupton se e ka çuar ushtrimin e “po” pak më larg, por ai ka ndryshuar për mirë. Morali i tregimit: Kapeni ditën, shijoni jetën, argëtohuni dhe thoni PO sa herë që të jetë e mundur. Ky film është plot të qeshura dhe ka një mesazh të madh frymëzues. Është një kujtesë për të kërkuar një ekuilibër midis të thënit PO dhe JO kur na vijnë mundësi. 
  4. The Theory of Everything – I ndjeri Stephen Hawking ishte një nga shkencëtarët më të shkëlqyer dhe me ndikim të kohës sonë. Por, përveçse kishte një mendje shembullore shkencore, ai ishte një njeri i jashtëzakonshëm. Hawking ishte një luftëtar, që kapërceu atë që supozohej të ishte një rast fatal i ALS (ose sëmundja e Lou Gehrig) dhe vazhdoi të jetonte një jetë të plotë dhe të kompletuar. Atij iu dhanë jo më shumë se dy ose tre vjet jetë kur u diagnostikua në vitin 1964, por sëmundja përparoi më ngadalë se sa pritej. Megjithatë, Hawking ishte i kufizuar në një karrige me rrota për pjesën më të madhe të jetës së tij dhe ndërsa gjendja e tij u përkeqësua, ai duhej të fliste përmes një sintetizuesi zëri dhe të komunikonte duke lëvizur vetullat. Mesazhet kryesore: Mos ndaloni kurrë së bëri pyetje. Hawking nuk lejoi asgjë ta pengonte nga qëllimi i tij për të krijuar diçka të madhe nga jeta e tij. Ai dëshmoi herë pas here se jeta mund të na japë gjëra të mëdha nëse jemi mjaftueshëm të guximshëm për të ëndërruar, besuar dhe punuar shumë. Nëse ju pëlqen një histori e madhe këmbënguljeje dhe guximi, mos e kaloni pa e parë këtë.
  5. Steve JobsQë në fillim të këtij filmi biografik, është e qartë se Steve Jobs nuk do të ndiqte rrugën e lehtë drejt suksesit. Filmi është në tre pjesë, secila e fokusuar në periudhën kohore, menjëherë përpara lançimit të një produkti kyç. Këto skena ofrojnë njohuri thelbësore, jo vetëm për zhvillimin profesional të Jobs, por edhe për jetën e tij personale shpesh të tensionuar. Jobs ishte një njeri brilant, që tërhiqej drejt atyre që ndanin obsesionet e tij. Por, siç tregon filmi, ai nuk ishte gjithmonë i zoti të luante mirë me të tjerët. Disa njohuri thelbësore të ofruara nga filmi: Ajo që Steve Jobs-it i mungonte në aftësi, ai e kompensoi me vizion. Ai nuk ishte një kodues kompjuteri, një marketer apo një inxhinier, por pa të, Apple nuk do të ekzistonte. Atij nuk i interesonte të pëlqehej nga të tjerët dhe ai nuk e la veten të zhytej nga paradigmat e vjetruara. Ai kishte një vizion të kompjuterave të përballueshëm për të gjithë dhe nuk la asgjë të pengonte arritjen e këtij qëllimi. 
  6. The Boy Who Harnessed the WindKy film origjinal i Netflix bazohet në historinë e vërtetë të një djali që shpëtoi qytetin e tij nga uria duke ndërtuar një mulli me erë për të siguruar ujë dhe energji elektrike. William Kamkwamba ishte një adoleshent kur u detyrua të linte shkollën në Malavi sepse familja e tij nuk mund të përballonte tarifat e shkollës. Ndërsa thatësira, shpyllëzimi, përmbytja dhe uria goditën fshatin e tij, ai filloi të kërkonte një zgjidhje. Ai huazoi libra nga biblioteka e ish-shkollës së tij dhe në to mësoi për turbinat me erë. Në zemër të saj, kjo është një histori e inovacionit të pabesueshëm. 
  7. InceptionKjo është një nga ato psikodramat bindëse fantastiko-shkencore që do t’ju bëjë të mendoni për ndikimin e subkoshiencës në jetën tonë dhe se çfarë do të thotë realiteti. Në film, Dom Cobb është një hajdut me aftësinë për të hyrë në ëndrrat e njerëzve dhe për të vjedhur sekretet e tyre nga subkoshienca e tyre, një komoditet i nxehtë në botën e spiunazhit të korporatave. Atij i ofrohet një shans për të fshirë historinë e tij kriminale nëse përdor “inception” për të ngulitur idenë e një personi tjetër në subkoshiencën e objektivit të tij. Sidoqoftë, siç e di mirë Cobb, subkoshienca do të zmbrapsë përpjekjet e inception, veçanërisht nëse kjo ide e mbjellë nuk është autentike. Komploti eksploron idenë e “ndarjes së ëndrrave”, lidhjes me të tjerët në një nivel shumë më të thellë dhe aftësisë për të shfrytëzuar besimet thelbësore të dikujt. Parë nga këndvështrimi i një marketeri profesionist, Inception ka disa njohuri të rëndësishme. Së pari, çdo startup që po përpiqet të mbledhë para nga investitorët në thelb po përpiqet të shesë një ëndërr dhe duke shpresuar që t’i bëjë investitorët ta shohin atë ëndërr si të tyren. Marketingu i suksesshëm bazohet gjithashtu në idenë e një mesazhi të hartuar mirë, autentik që rezonon me një audiencë të targetuar. E bërë në mënyrë korrekte, “marketingu inception” ushtron një ndikim delikat mbi audiencën, kështu që ndihet e natyrshme, pothuajse sikur të ishte ideja e tyre. /businessmag.al/
Ju rekomandojmë