Reklamaspot_img

Si Apple humbi pothuajse 200 miliardë dollarë brenda natës

Aksionet e Apple kanë rënë për të dytën ditë radhazi, duke humbur ekuivalentin e PBB-së së Hungarisë, pas lajmeve se gjigandi i teknologjisë mund të përballet me një ndalim të pjesshëm të iPhone në Kinë.

Kufizimet e zgjeruara të Kinës për përdorimin e iPhone nga stafi qeveritar intensifikuan një shitje të aksioneve të teknologjisë të premten, duke nxitur frikën se Apple dhe furnizuesit e saj mund të goditeshin nga rritja e tensioneve midis SHBA-së dhe Kinës dhe konkurrenca në rritje nga Huawei.

Aksionet e Apple ranë 6.4% gjatë dy ditëve të fundit, duke fshirë 190 miliardë dollarë nga kapitalizimi i saj i tregut, që është ekuivalent me PBB-në e Hungarisë. Shitja u nxit kryesisht nga lajmet se Pekini u ka thënë punonjësve në disa agjenci të qeverisë qendrore në javët e fundit që të ndalojnë përdorimin e iPhone në punë.

Kina është tregu më i madh i huaj i Apple dhe gjithashtu baza globale e prodhimit të kompanisë.

Duke shtuar presionin ndaj Apple, Huawei të premten lançoi dy telefona inteligjentë të rinj: telefonin e palosshëm Mate X5 dhe smartphone Mate 60 Pro+, një shtesë e re në një seri që zbuloi javën e kaluar që tërhoqi vëmendjen globale për suksesin e saj në mposhtjen e sanksioneve të SHBA.

Seria e produkteve të reja të papritura të lançuara nga “kampioni kombëtar” i Kinës, vetëm disa ditë përpara se Apple pritet të zbulojë iPhone të rinj, po ngre shqetësimin për perspektivat e shitjeve në një nga tregjet më të mëdha të Apple.

“Ne besojmë se aktiviteti i Huawei këtë herë ishte i përgatitur mirë dhe jo i papritur”, tha Ivan Lam, një analist në Counterpoint. “Pikëpamja jonë aktuale për lëshimin e produktit të ri është më e mirë se vlerësimi ynë i mëparshëm.”

Sa do t’i kushtonte Apple humbja e simpatisë së qeverisë?

Aktualisht është e paqartë se sa i përhapur është frenimi i përdorimit të iPhone.

Raportet e mëparshme nga Bloomberg sugjeruan se kufizimi po shkon gjerësisht, duke përfshirë ndërmarrjet shtetërore dhe organizatat e tjera të kontrolluara nga qeveria.

Në të njëjtën kohë, disa staf i thanë Reuters se nuk kanë marrë ndonjë udhëzim të tillë.

Banka e Amerikës vlerëson se Kina llogarit deri në 50 milionë në shitjet vjetore të iPhone dhe një ndalim i tillë mund të kushtojë 5-10 milionë njësi në vit.

Ai tha se koha e ndalimit është “interesant” pasi “lansimi i fundit dhe disponueshmëria e një telefoni inteligjent vendas të nivelit të lartë si një alternativë reale ndaj një iPhone përkon me kohën e këtij ndalimi të mundshëm”.

Disa analistë të Wall Street thanë se kufizimet tregojnë se edhe një kompani me një marrëdhënie të mirë me qeverinë kineze dhe një prani të madhe në ekonominë e dytë më të madhe në botë nuk ishte imune ndaj rritjes së tensioneve midis dy kombeve.

Në vitet e fundit, Uashingtoni është përpjekur të kufizojë aksesin e Kinës në teknologjitë kryesore, duke përfshirë teknologjinë e fundit të çipave, dhe Pekini duket të reduktojë varësinë e tij në teknologjinë amerikane.

Furnizuesit e Apple gjithashtu bien

Furnizuesit në të gjithë sektorin e teknologjisë u goditën rëndë gjithashtu nga lajmet.

Furnizuesi i Apple, Qualcomm, një nga kompanitë amerikane me praninë më të madhe në Kinë, ra me 7.2% për të udhëhequr humbjet midis firmave të mëdha të teknologjisë të enjten.

Furnizuesit e tjerë të prodhuesit të iPhone, duke përfshirë Broadcom, Skyworks Solutions dhe Texas Instruments, ishin gjithashtu më të ulët, duke rënë midis 1.8% dhe 7.4%. Prodhuesi japonez i pajisjeve të çipave Tokyo Electron dhe prodhuesi i lenteve të kamerës Largan Precision ranë në mënyrë të barabartë me 4% të premten.

“Ky njoftim duket se sapo ka rifokusuar investitorët se marrëdhënia midis SHBA-së dhe Kinës është një rrezik i madh për çmimet aktuale të aksioneve, veçanërisht në teknologji,” tha Rick Meckler, partner në Cherry Lane Investments./scan/

Ju rekomandojmë