Reklama

Bezos nuk është më njeriu i dytë më i pasur në botë – miliarderi indian brenda dhjetë muajve u ngrit nga vendi i 14-të në të dytin

Jeff Bezos sapo humbi statusin si personi i dytë më i pasur në botë, duke rënë në vendin e tretë, ndërsa manjati indian i biznesit, Gautam Adani u ngjit me shpejtësi në renditjen e Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

Elon Musk, ende është personi më i pasur në botë me 260 miliardë dollarë. Adanit i janë dashur më pak se 10 muaj për të arritur vendin e dytë pasi e nisi vitin në vendin e 14-të.

Është hera e parë që një person nga Azia të renditet kaq lart në listën e Bloomberg, e cila ka qenë prej kohësh e dominuar nga sipërmarrësit e bardhë të teknologjisë.

Pasuria prej 146.9 miliardë dollarësh e Adanit, e lidhur kryesisht në zotërimet e konglomeratit të gjerë Adani Group, ende është shumë pas 260 miliardë dollarëve të Musk. Grupi operon një sërë biznesesh duke përfshirë portet dhe qymyrin që kanë lulëzuar vitet e fundit.

Aksionet e disa kompanive Adan janë rritur më shumë se 1000 për qind që nga qershori 2020 – duke reflektuar optimizmin e investitorëve për fuqinë e konglomeratit në fusha si infrastruktura dhe energjia e rinovueshme që kryeministri indian, Narendra Modi i ka prioritizuar për zhvillim. Aksionet e anijes së tij Adani Enterprises janë rritur më shumë se 115 për qind në vitin 2022.

Në shkurt, Adani kaloi manjatin indian Mukesh Ambani për t’u bërë personi më i pasur i Azisë.

Pasuria neto e Bezos ra në 145.8 miliardë dollarë, sipas Bloomberg, pasi aksionet e teknologjisë u goditën rëndë mes një shitjeje më të gjerë të aksioneve të premten. Aksionet e Amazon ranë 3 për qind në fillim të tregtimit, dhe aksionet janë ulur më shumë se 25 për qind këtë vit./buletiniekonomik/

Ju rekomandojmë