Reklama

Ngjarja e madhe e iPhone 14 – Ja çfarë pritet të dali në treg nga Apple ?

Apple po zhvillon një ngjarje lançimi në selinë e saj në Cupertino, Kaliforni, ku do të zbulojë produktet e saj më të fundit, duke përfshirë iPhone 14 të ri.

Lansimet e vjeshtës të mbushura me zhurmë të Apple janë një ngjarje nënshkrimi për Apple. Ata zakonisht tërheqin miliona shikues të njëkohshëm në YouTube. Ata tërheqin vëmendjen nga e gjithë bota dhe krijojnë skenën për një fushatë marketingu për pushime gjatë tre muajve të fundit të vitit, kur shitjet e Apple janë më të lartat.

Vitin e kaluar, Apple lëshoi ​​​​iPhone të rinj dhe Apple Watches në një ngjarje në shtator, dhe më pas e ndoqi atë me një prezantim në tetor me iPad dhe Mac.

Ja çfarë Apple ka të ngjarë të lançojë të mërkurën, bazuar në raportet.

iPhone 14: Katër modele të reja

Apple pritet të nxjerrë në treg katër modele të reja iPhone. Nëse konventa aktuale e emrit të Apple qëndron në fuqi, ata do të quhen iPhone 14.

Këtë vit Apple ka të ngjarë të ndërpresë modelin “mini” me një ekran 4.7 inç, sipas raporteve. Në vend të kësaj, Apple mund të ofrojë dy madhësi, një me një ekran 6.1 inç dhe një me një ekran 6.7 inç, secila në një model standard dhe një model më të shtrenjtë “Pro”.

Modelet Pro pritet të kenë më shumë përmirësime, sipas raporteve nga Bloomberg News, analisti i TFI Securities Ming-Chi Kuo dhe analistë të tjerë dhe vëzhgues të Apple.

Që nga viti 2017, iPhone-ët kanë përfshirë një hapësirë ​​në krye të ekranit të telefonit me hapësirë ​​për sistemin FaceID të Apple, i cili përfshin disa sensorë dhe një kamerë. Modelet Pro mund të heqin “notch”-in e Apple ku strehon kamerën FaceID për një “pilulë” më të hollë, më të thjeshtë ose “të prerë” me një hapësirë ​​më të vogël që duhet të mbetet bosh, duke lënë hapësirë ​​për një ekran edhe më të madh.

Modelet Pro gjithashtu pritet të kenë procesorë dhe kamera të përmirësuara A16.

Apple mund të lëshojë një ekran gjithmonë të ndezur për të shfaqur njoftimet, siç kanë përdorur disa telefona Android prej vitesh. Softueri Beta i iPhone i lëshuar gjatë verës sugjeroi që Apple mund të planifikojë një veçori të ngjashme për shkak të miniaplikacioneve të reja që tregojnë motin dhe jetëgjatësinë e baterisë.

Një nga pyetjet më të mëdha është se si Apple do t’i çmojë iPhone-ët e saj në një periudhë inflacioni në mbarë botën dhe pasigurisë makroekonomike në disa rajone. Pajisjet e tjera elektronike të konsumit, të tilla si Playstation 5 i Sony, kanë parë ulje çmimesh.

Modeli më pak i shtrenjtë i iPhone 13 i Apple është iPhone 13 Mini prej 699 dollarësh, i cili pritet të ndërpritet. Kjo do ta bënte pajisjen kryesore të Apple, e cila aktualisht është iPhone 13, modeli i ri më pak i kushtueshëm me 829 dollarë, nëse çmimi i tij nuk ndryshon. Disa analistë presin gjithashtu që Apple të rrisë çmimin e modeleve të saj Pro.

Apple zakonisht ul çmimin e modeleve të vjetra kur lëshon të reja, duke u dhënë konsumatorëve më të ndjeshëm ndaj çmimit një opsion.

Apple Watch

Apple ka të ngjarë të shfaqë versionin e tetë të ri të orës. Vitin e kaluar, Apple Watch Series 7 mori një ekran pak më të madh, por ridizajnimi nuk e ndryshoi dukshëm pamjen dhe ndjesinë e pajisjes, e cila ka mbetur kryesisht e njëjtë që nga viti 2014.

Prisni më shumë evolucion edhe këtë vit. Apple po shqyrton një sensor të temperaturës së trupit në pajisjet e reja, sipas Wall Street Journal, i cili mund të ndihmojë në gjurmimin e fertilitetit dhe gjumit. Karakteristika të tjera të gjurmimit të gjumit mund të përfshijnë aftësinë për të zbuluar modele të avancuara të gjumit ose apnea.

Por njoftimi më i madh i Apple Watch Series 8 mund të jetë një model i ri “Pro” me një ekran më të madh dhe përfundim më të qëndrueshëm. Apple ka lëshuar më parë Apple Watches me materiale të shtrenjta si ari, qeramika dhe titan, dhe modeli i ri “Pro” i përshkruar nga Bloomberg dhe Kuo mund të jetë një nga orët e para të nivelit të lartë të Apple që fiton veçori shtesë në krahasim me ato më pak të shtrenjta.

Gjithashtu ka të ngjarë: Një version i ri i përditësuar i Apple Watch SE, modeli i saj i orës fillestare prej 329 dollarësh.

iOS 16

Pronarët e IPhone-ve të cilët nuk planifikojnë të blejnë ndonjë pajisje të re këtë vjeshtë do të marrin ende një përditësim vjetor të softuerit të iPhone, iOS 16, i cili u njoftua në qershor dhe ka qenë në testim gjatë verës.

Softueri ka disa veçori të reja që përdoruesit do t’i vënë re menjëherë. Karakteristika më e madhe e banerit është aftësia për të personalizuar ekranin e kyçjes së iPhone me miniaplikacione që mund të shfaqin me një shikim parashikimet e motit, takimet në kalendar dhe informacione të tjera. Përdoruesit gjithashtu mund të ndryshojnë fontin për orën e ekranit të kyçur për herë të parë, gjithashtu.

IOS 16 ju lejon gjithashtu të çdërgoni ose modifikoni mesazhet me tekst iMessage, për sa kohë që i kapni ato brenda pak minutash nga dërgimi.

IOS 16 do të prezantojë gjithashtu kredi afatshkurtra nga Apple të quajtura Apple Pay Later. Funksioni do t’i lejojë përdoruesit të blejnë gjëra në internet me Apple Pay, por të paguajnë për artikullin në katër këste pa paguar interes.

Një tipar i mrekullueshëm në iOS 16 është nëse një përdorues ka një kompjuter portativ iPhone dhe Mac ose desktop, ai mund të përdorë iPhone si një kamerë në internet me definicion të lartë./scantv/

Ju rekomandojmë